28.04.2023

ЯК ЗАЛИШАТИСЯ У БЕЗПЕЦІ В ІНТЕРНЕТІ

Захисти себе та своїх друзів від онлайн експлуатації

Ця сторінка містить поради для дітей та молоді в Україні про те, як захистити себе та друзів в інтернеті та уникнути експлуатації, а також детальну інформацію про доступну підтримку.

Меню

Вступ

Ти можеш проводити багато часу в інтернеті, грати, переглядати веб-сторінки та спілкуватися з друзями, але можуть бути люди, які захочуть зв’язатися з тобою та спробувати подружитися. Вони можуть здатися приємними, та насправді бути злочинцями, яким не можна довіряти.  Ось чому важливо розуміти небезпеку спілкування з кимось, кого ти не знаєш.

Сьогодні для молоді в Україні існує чимало ризиків.

У нещодавньому опитуванні ми запитали українських дітей про їхній досвід в інтернеті. Вони розповіли нам, що бачили підозрілі оголошення або отримували такі повідомлення.

Ось кілька порад про те, як залишатися в безпеці і що робити, якщо щось піде не так.

Онлайн грумінг – це коли хтось використовує інтернет, щоб обманом змусити молоду людину виконати дії сексуального характеру, наприклад, надіслати відео чи зображення з оголеним тілом. Злочинці можуть змусити тебе порушувати закон та навіть займатися шпигунством. Це неправильно та є однією із форм торгівлі людьми.

Люди, які займаються грумінгом, перш ніж просити зробити щось сексуальне або злочинне, спробують побудувати довірливі стосунки.

Зазвичай складно зрозуміти, коли хтось хоче скористатися тобою, але незалежно від того, що сталося, тобі завжди можуть допомогти організації підтримки

Як залишатися у безпеці онлайн

Є декілька речей, які ти можеш зробити, щоб захистити себе в інтернеті:

  • Подумай двічі, перш ніж публікувати щось. Не завантажуй та не поширюй сумнівний контент, якщо ти не хочеш, щоб його побачили твої  батьки, опікуни, вчителі чи майбутні роботодавці. Щойно ти опублікуєш щось, втратиш над цим контроль, особливо якщо хтось зробить скріншот або поділиться цим з іншими. ПАМ’ЯТАЙ, якщо ти надсилаєш комусь фотографії чи відео інтимного характеру, ти втрачаєш контроль над тим, що з ними відбувається. Злочинець може поділитися ними з іншими людьми, які потім можуть продовжувати ділитися цим з іншими. Хтось навіть може використати надіслані тобою зображення, щоб шантажувати тебе. Наприклад, вони можуть сказати, що опублікують їх онлайн, якщо ти не надсилатимеш більше зображень.
  • Не повідомляй особисті дані. Зберігай такі дані, як свою адресу, номер телефону, повне ім’я, школу та дату народження в таємниці, і перевіряй, що люди можуть бачити у твоїх налаштуваннях конфіденційності.
  • Добре подумай, з ким ти розмовляєш. Є багато способів, за допомогою яких люди можуть намагатися обманом змусити довіряти їм в інтернеті. Навіть якщо тобі подобається людина, з якою ти спілкуєшся онлайн, і ти довіряєш їй, ніколи не повідомляй їй особисту інформацію, як-от свою адресу, паспортні дані чи місце навчання.
  • Захисти свій гаджет. Переконайся, що ти зберігаєш свою інформацію та гаджет у безпеці.
  • Закрий веб-камеру. Деякі віруси дозволяють комусь отримати доступ до веб-камери без твого відома, тому переконайся, що ти закриваєш веб-камеру, коли нею не користуєшся.
  • Не поширюй фотографії розташування військової техніки, блокпостів тощо. Також заборонено робити і поширювати фотографії будь-яких військових об’єктів. Пам’ятай, такі дії є незаконними і дуже небезпечними. Звернися до поліції або Служби безпеки України, якщо хтось попросив тебе надіслати таку фотографію.

П’ять шляхів отримати підтримку, якщо щось пішло не так 

Пам’ятай, тобі непотрібно залишатися наодинці із проблемою, дорослі завжди готові тебе підтримати.

Щоб зменшити ризики онлайн експлуатації:

  • Зроби свої облікові записи в соціальних мережах приватними та перевір, яку інформацію про тебе люди можуть переглядати в інтернеті.
  • У разі отримання підозрілих повідомлень, повідом службу підтримки соціальних мереж про облікові записи чи відео (у додатку) або заблокуй обліковий запис.

Інформація про організації підтримки в Україні

Ось організації, які можуть підтримати тебе та допомогти різними способами. Будь ласка, згадай STOP THE TRAFFIK, якщо ти зв’яжешся з будь-якою з перелічених нижче організацій.

  • Якщо тобі загрожує безпосередня небезпека, зателефонуй в поліцію, набравши номер 102.
  • Кіберполіція України — правоохоронний орган МВС України, який займається боротьбою з кіберзлочинністю. Щоб залишити повідомлення працівникам Департаменту кіберполіції, необхідно надіслати заявку на електронну адресу [email protected]. Телефон – 0 800 50 51 70 (понеділок – п’ятниця з 09:00 до 18:00). Повідомити про вчинений злочин можна також за допомогою oнлайн форми на сайті. 

Урядова гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насильству

Державна гаряча лінія, яка працює 24/7, безкоштовно, анонімно та конфіденційно

1547

https://1547.ukc.gov.ua/

Національна гаряча лінія для дітей та молоді Ла Страда

Анонімно. Конфіденційно. Безкоштовно. Цілодобово. Контатні номери - 116 111 або 0 800 500 225

0 800 500 225

https://la-strada.org.ua

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації Ла Страда

Анонімно. Конфіденційно. Безкоштовно. Цілодобово. Контактні номери - 116 123 aбо 0 800 500 335

0 800 500 335

[email protected]

https://la-strada.org.ua

A21

Представництво Міжнародної організації А21 в Україні для боротьби з торгівлею людьми. Кожен, хто звернувся за допомогою до А21, може отримати безкоштовну консультацію та допомогу, юридичну допомогу, психологічну підтримку в кризовій ситуації, отримати одноразовий продуктовий набір з товарами першої необхідності.

[email protected]

https://www.a21.org/content/ukraine/

#stop_sexтинг - Лінія психологічної підтримки жертвам онлайн експлуатації

Діти можуть звернутися за допомогою, скористувавшись кнопкою внизу головної сторінки офіційного сайту організації, заповнити анкету та отримати психологічну підтримку спеціаліста #stop_sexтинг. Консультації є конфіденційними та безкоштовними.

[email protected]

https://stop-sexting.in.ua/

Завантаж STOP APP

STOP APP дозволяє будь-кому, хто став свідком можливої торгівлі людьми, повідомити про це конфіденційно та безпечно. На твоєму телефоні не залишеться запису надісланого звіту. Додаток доступний українською мовою.

Android App on Google Play Button

STOP THE TRAFFIK – це організація, яка займається запобіганням торгівлі людьми. Ця програма збирає історії людей про глобальну торгівлю людьми, щоб не допустити цього злочину в майбутньому. Ми не є рятувальною організацією, і цей додаток не контролюється 24/7, але буде перевірений наступного робочого дня. Якщо комусь загрожує безпосередня небезпека або було скоєно злочин, терміново зв’яжися з правоохороними органами.