08.11.2022

مصون ماندن از بهره‌کشی

اطلاعات ویژه پناهندگان و پناه‌جویان درباره حفظ ایمنی و دسترسی به امکانات کمکی

سلام! به این صفحه اطلاعات که شما را با مخاطرات بهره‌کشی و روش حفظ ایمنی آشنا می‌کند، خوش آمدید.

زبان های موجود

کمک و حمایت

این صفحه با هدف ارائه اطلاعات ایجاد شده است. اگر در معرض خطر فوری قرار گرفتید، با شماره‌گیری 112 با خدمات اضطراری ترکیه تماس بگیرید

اگر به کمک سازمان خاصی نیازمند شدید، از طریق تماس با SGDD-ASAM (انجمن همبستگی با پناه‌جویان و مهاجران) می‌توانید از راهنمایی و مشاوره محرمانه رایگان به زبان‌های مختلف (به کمک مترجم) بهره‌مند شوید. در طول هفته (دوشنبه تا جمعه) از 9:00 صبح تا 12:30 ظهر و از 13:30 تا 17:30 می‌توانید با این سازمان تماس بگیرید. این سازمان دو دفتر در استانبول دارد: در مناطق Beyoğlu (بی‌اوغلو) و Fatih (فاتح).

همه افراد، صرف‌نظر از تابعیت، جنسیت و گرایش جنسی، سن، زبان یا معلولیت می‌توانند از خدمات SGDD-ASAM استفاده کنند.

SGDD-ASAM (انجمن همبستگی با پناه‌جویان و مهاجران)

هدف اصلی SGDD-ASAM یافتن راهکار برای مشکلات پناه‌جویان و مهاجران ساکن ترکیه، همکاری با این افراد در زمینه رفع نیازهای ابتدایی، و کمک‌رسانی به این افراد برای بهره‌مندی از حقوق و خدمات اساسی است. طی روزهای هفته، می‌توانید از خدمات مشاوره تلفنی یا حضوری در زمینه‌های بهداشت، آموزش، امور اجتماعی و مسائل حقوقی استفاده کنید.

00902122561007

[email protected]

http://www.sgdd.org.tr/

خارج از ساعات اداری ASAM و در روزهای پایانی هفته، می‌توانید با این خط راهنما تماس بگیرید و شماره و زبان خود را ذخیره کنید. کارکنان ASAM شماره و زبان شما را دریافت می‌کنند و در فرصت مناسب با شما تماس می‌گیرند.

این فرآیند شامل مراحل زیر است:

 • با خط راهنمای ASAM به شماره زیر تماس بگیرید: 00902122561007
 • این پیام برای شما پخش می‌شود: “برای ارائه گزارش قاچاق انسان، کلید 9 را فشار دهید” – کلید 9 را فشار دهید.
 • سپس از شما خواسته می‌شود که زبان‌تان را انتخاب کنید – شماره مربوط به زبان خود را بگیرید.

مقدمه

این صفحه حاوی داستان‌ها و توصیه‌های مبتنی بر سرگذشت واقعی قربانیان بهره‌کشی جنسی است.

آیا تا کنون با هیچ یک از مشکلات زیر روبرو شده‌اید؟

 • آیا کسی شما را مجبور به ارائه خدمات جنسی کرده است؟
 • آیا کسی شما را از پیامدهای خودداری از ارائه خدمات جنسی ترسانده است؟
 • آیا دچار آزار فیزیکی، عاطفی و/یا جنسی هستید؟
 • آیا کسی حرکات یا عادات خواب شما را کنترل می‌کند؟
 • آیا کسی مدارک هویتی شما را توقیف کرده است؟
 • آیا کسی شما، بستگان یا عزیزان‌تان را تهدید می‌کند؟
 • آیا کسی ارتباط شما با دوستان و بستگان‌تان را محدود کرده است؟
 • آیا، به دلیل بدهکار بودن به کسی، مجبور به ارائه خدمات جنسی به آن فرد شده‌اید؟

اینها برخی از نشانه‌های بهره‌کشی جنسی است. البته برای اثبات بهره‌کشی وجود همه این نشانه‌ها ضروری نیست. وجود حتی یکی از این نشانه‌ها ثابت‌کننده بهره‌کشی است.

خلاصه مطالب صفحه

بهره‌کشی جنسی چیست؟

بهره‌کشی جنسی زمانی رخ می‌دهد که فرد با فریب، اجبار یا فشار مجبور به شرکت در فعالیت‌های جنسی می‌شود .

این ممکن است:

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیگاری، اینجا کلیک کنید.

گاهی فرد به‌سادگی نمی‌تواند تشخیص دهد که قربانی بهره‌کشی شده است. شما حق دارید که ایمن بمانید و بدون ترس زندگی کنید. از وجود امکانات حمایتی مطمئن باشید. سازمان‌هایی هستند که می‌توانند بی‌طرفانه به شما کمک کنند.

بهره‌کشی جنسی کجا رخ می‌دهد؟

بهره‌کشی جنسی ممکن است در مکان‌های مختلف رخ دهد:

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهره‌بهره‌کشی جنسی در فضای مجازی، اینجا کلیک کنید

چه‌کسانی ممکن است مرتکب بهره‌کشی جنسی شوند؟

هرکس ممکن است مرتکب بهره‌کشی جنسی شود. سن، جنسیت یا تابعیت تاثیری بر این عمل ندارد. عاملان در پی کسب منفعت مالی یا اجتماعی هستند. افراد زیر ممکن است مرتکب این عمل شوند:

عاملان بهره‌کشی چگونه افراد را کنترل می‌کنند؟

عاملان اغلب افراد را مجبور به انجام دادن کارهای ناخوشایند می‌کنند. آنها افراد را، با تهدید و ترساندن، وادار به برآورده کردن خواسته‌های خود می‌کنند.

دیگر روش‌های کنترل عبارت‌اند از:


چه است که با استفاده از بدهی؟

بهره کشی به ازای بدهی به وضعیتی اطلاق می‌شود که فرد در آن مجبور به کار برای بازپرداخت بدهی واقعی یا ادعایی، که معمولاً در جریان سفر تحمیل شده است، می‌شود.

پناهندگان و پناه‌جویان اغلب با پیشنهاد ارائه کمک در زمینه سفر و سرپناه روبرو می‌شوند و از آنان خواسته می‌شود که این هزینه را بعداً بپردازند. بدون دانستن همه جزییات کمک، از پذیرش این پیشنهاد خودداری کنید. عاملان از این روش برای کنترل و بهره‌کشی از افراد استفاده می‌کنند و نمونه‌ای از بیگاری است.

در بیشتر موارد، مبلغ بدهی به تدریج افزایش می‌یابد. در این وضعیت، فرد بدهکار از پرداخت بدهی ناتوان می‌شود و امید به آزادی را از دست می‌دهد.

هیچ‌کس حق ندارد کسی را، حتی به ازای پرداخت بدهی، مجبور به ارائه خدمات جنسی کند.

صرف‌نظر از تصمیمی که می‌گیرید، مهم است که حفظ ایمنی خود را در اولویت قرار دهید.

توصیه ایمنی

از نکات زیر عکس بگیرید و در آینده از آنها استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهره‌بهره‌کشی جنسی در فضای مجازی، اینجا کلیک کنید

داستان‌های قربانیان

در اینجا داستان‌هایی درباره بهره‌کشی جنسی، بر اساس تجربیات قربانیان، ارائه شده است.

داستان‌ها، نامها، شخصیت‌ها و حوادث مرتبط ساختگی هستند.

در 16 سالگی مجبور شدم که با مردی بزرگتر از خودم ازدواج کنم. من او را تحمل می‌کردم ولی او من را آزار می‌داد. درمانده شده بودم. روزی یکی از زنان همشهری که خانواده من را می‌شناخت به من گفت که می‌تواند به من برای رها شدن از این وضعیت کمک کند. او من را به ترکیه برد و آنجا به من وعده داد که زندگی بهتر و ایمن‌تری خواهم داشت و کار پیدا خواهم کرد. به او اعتماد کردم زیرا فکر می‌کردم که من را نجات داده است. پس از رسیدن به ترکیه، مدارک هویتی من را گرفت. به همین دلیل مجبور شدم چند ماه در یک خانه بمانم. مردان مختلفی در آن خانه از من سوء استفاده می‌کردند. احساس می‌کردم چاره دیگری ندارم. سعی کردم که فرار کنم. زنی که من را به ترکیه برده بود من را تهدید کرد که اگر به خواسته‌هایش عمل نکنم، اتفاق بدی برای خانواده من می‌افتد. او به من گفت که برای بازگرداندن پولی که خرج سفر من به ترکیه کرده بود، باید به مردها خدمت کنم.

به دلیل جنگ مجبور به فرار از کشورم شدم. برای حفظ جانم به ترکیه آمدم. تنها بودم. هر روز ساعت‌ها کار می‌کردم ولی دستمزدی به من پرداخت نمی‌شد. درمانده شده بودم و در آرزوی دستیابی به زندگی بهتر بودم.  با پسری که وضعیتی مشابه وضعیت من داشت، آشنا شدم. ما با هم دوست شدم. او من را به گروهی از افراد ناشناس معرفی کرد و گفت که آنها می‌توانند ما را از فقر نجات دهند. آنها من را مجبور می‌کردند که به ازای پول خواسته‌هایشان را انجام دهم. از من بهره‌کشی می‌کردند. من می‌دانستم که رفتار آنها با من درست نیست. ولی خجالت می‌کشیدم. نمی‌دانستم که این اتفاق ممکن است برای من بیفتد. از روی خجالت، نمی‌توانستم از کسی کمک بگیرم.

من یک زن ترانس هستم. به دلیل این که جانم در خطر بود، از کشورم فرار کردم. بدون هیچ پولی به ترکیه رفتم. در خیابان می‌خوابیدم. من را ربودند. من را به یک فاحشه‌خانه بردند که زنان ترانس دیگری نیز آنجا بودند. مجبور به کار در فاحشه‌خانه شدم. من را تهدید می‌کردند که اگر مقاومت کنم، من را تحویل پلیس می‌دهند و آنها من را به کشورم باز می‌گردانند. چیزی درباره حقوق خودم نمی‌دانستم. یک روز توانستم از روسپی‌خانه فرار کنم. با یک سازمان معتبر آشنا شدم و از آنها کمک گرفتم.

من یک زن ترانس هستم. به دلیل این که جانم در خطر بود، از کشورم فرار کردم. بدون هیچ پولی به ترکیه رفتم. در خیابان می‌خوابیدم. من را ربودند. من را به یک فاحشه‌خانه بردند که زنان ترانس دیگری نیز آنجا بودند. مجبور به کار در فاحشه‌خانه شدم. من را تهدید می‌کردند که اگر مقاومت کنم، من را تحویل پلیس می‌دهند و آنها من را به کشورم باز می‌گردانند. چیزی درباره حقوق خودم نمی‌دانستم. یک روز توانستم از روسپی‌خانه فرار کنم. با یک سازمان معتبر آشنا شدم و از آنها کمک گرفتم.

اگر در وضعیت مشابهی قرار گرفتید، از SGDD-ASAM کمک بخواهید. اطلاعات تماس را می‌توانید اینجا بیابید.

بهره‌کشی جنسی در فضای مجازی

بهره‌کشی جنسی ممکن است در فضای مجازی، مثلاً از طریق وب‌سایت‌های تجاری و شبکه‌های اجتماعی، نیز رخ دهد.

بهره‌کشی جنسی ممکن است به شکلهای مختلف صورت بگیرد. شریک جنسی شما (دوست‌پسر یا دوست‌دختر یا شوهر یا همسر) ممکن است از عکسها یا فیلمهای جنسی یا پخش زنده تصاویر شما در اینترنت برای دستیابی به منافع پولی یا اجتماعی ‌استفاده کند. اگر این کارها بدون رضایت شما انجام بگیرد، مصداق بهره‌کشی جنسی در فضای مجازی خواهد بود.

گاهی ممکن است شخصی با شما تماس بگیرد و بخواهد از طریق شبکه‌های مجازی با شما ارتباط صمیمانه برقرار کند. برخی افراد از مزیت ناشناس ماندن در اینترنت سوء‌استفاده می‌کنند و با ایجاد نمایه جعلی هویت خود را پنهان می‌کنند و خود را به‌جای شخص دیگری معرفی می‌کنند. برخی نیز ممکن است از نمایه‌های شبکه اجتماعی خود استفاده کنند. عاملان ممکن است اعتماد شما را جلب کنند و چنین وانمود کنند که به شما علاقه دارند، یا وعده پرداخت هدیه یا کمک مالی به شما بدهند. آنها ممکن است شما را به شکلهای دیگر کنترل کنند و شما را با تهدید وادار به انجام دادن خواسته‌هایشان کنند.

در برخی موارد نیز بهره‌کشی جنسی در فضای مجازی ممکن است از طریق پیشنهاد کار غیرقانونی و با ایجاد نمایه‌های تجاری، تبلیغات، وب‌سایت‌ها یا صفحات رویداد جعلی صورت می‌گیرد.

اگر در وضعیت مشابهی قرار بگیرید، می‌توانید، بدون این که سرزنش شوید، از خدمات کمکی بهره‌مند شوید. مشخصات سازمان‌های حمایتی فعال در ترکیه اینجا ارائه شده است.

ازدواج اجباری

ازدواج اجباری زمانی رخ می‌دهد که حداقل یکی از طرف‌ها با آن موافق نباشد. قربانیان اغلب در معرض اجبار، بدرفتاری یا فشار قرار می‌گیرند.

شایان ذکر است که ازدواج اجباری با ازدواج توافقی فرق دارد. ازدواج توافقی در همه جای دنیا امری رایج است.

در ازدواج توافقی، هر دو طرف راضی به ازدواج هستند. در ازدواج اجباری، حداقل یکی از طرف‌ها مجبور به ازدواج شده است.

ازدواج اجباری شامل کودکان و بزرگسالان می‌شود. در برخی موارد، افراد با اجبار یا فریب خانه را ترک می‌کنند و برای ازدواج به مکان دیگری می‌روند.

پس از شکل گرفتن ازدواج اجباری، برخی افراد اغلب قربانی انواع مختلف بهره‌کشی، مانند بهره‌کشی جنسی یا بیگاری خانگی، می‌شوند. اگر دچار این وضعیت هستید، بدانید که تنها نیستید.

اگر هر یک از مشکلات پیش‌گفته برای شما رخ داده است، احتمالاً دچار ازدواج اجباری شده‌اید یا برای ازدواج اجباری تحت فشار قرار گرفته‌اید. حق بهره‌مندی از حس ایمنی و کمک گرفتن از دیگران برای شما محفوظ است. لزومی ندارد که به‌تنهایی برای رفع مشکل اقدام کنید. اینجا افرادی هستند که شما را سرزنش نمی‌کنند و به شما کمک خواهند کرد.

داستان خود را شرح دهید

Get it on Google Play badge

برای این که بتوانیم از افراد آسیب‌پذیر حمایت کنیم و دیگران را از این مشکل آگاه نماییم، باید مشکل بهره‌کشی جنسی را به‌خوبی شناسایی کنیم.

آیا شما می‌توانید در انجام دادن این کار به ما کمک کنید؟

برنامه کاربردی STOP به قربانیان، شاهدان یا اطرافیان افراد قربانی قاچاق انسان یا بهره‌کشی امکان می‌دهد که این موارد را به روش امن و ناشناس به برنامه STOP گزارش کنند.

STOP THE TRAFFIK یک سازمان پیشگیری از قاچاق انسان است. برنامه STOP روایت‌های افراد درباره قاچاق انسان در سراسر دنیا را جمع آوری می‌کند تا از وقوع این جرم پیشگیری نماید. ما سازمان نجات نیستیم و چنین نیست که این برنامه به صورت 24/7 پایش شود. اگر در وضعیت خطرناک قرار بگیرید یا شاهد جرمی باشید، باید با مراکز مرتبط تماس بگیرید.

دیدگاه شما برای ما مهم است

افکار خود را در قسمت زیر با ما در میان بگذارید. پاسخ‌های شما کاملاً محرمانه می‌ماند.

Create your own user feedback survey