03.03.2023

NASIL KORUNACAĞINIZA DAİR PRATİK TAVSİYELER

Depremden etkilenen gençler için bir web sitesi

Afet sonrası durum güvenli olmayabilir. Bu sayfa, gençlerin mevcut durumundan istifade edebilecek insanlardan kendilerini nasıl koruyacağı ve destek için nereye başvuracağı konusunda tavsiyeler sunmaktadır.

Destek kuruluşlarının yardım hatları ve iletişim bilgileri için “BURAYA TIKLAYINIZ”.

Mevcut Diller

Güvende olmaya hakkınız var

Yalnız ve korkmuş olabilirsiniz. Ne olursa olsun, güvenlik hakkınız vardır.

7/24 ücretsiz arayabileceğiniz acil durum numaraları bulunmaktadır.

Korunmak

İnsanların çoğu size yardım etmek ister, ancak içlerinde güvenilmemesi gereken kişiler de olabilir. İlk duyduğunuz hikayeye inanmayın.

Kendinizi korumanız için 6 ipucu aşağıda verilmiştir:

Sosyal medya platformlarında ve ağızdan ağıza dolaşan çok fazla yanlış bilginin olduğunu hatırlamak önemlidir. Okuduğunuz veya duyduğunuz her şeyi sorguladığınızdan emin olun. 

Bir şey size doğru gelmiyorsa, muhtemelen değildir.

Güvende olmayı hak ediyorsunuz.

Birisi size yardım teklif ederse sorulacak sorular

İnsanlar size yardım teklif ederek yaklaşabilir, bu onlara her zaman güvenebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Size vaatlerde bulunacak ama başka amaçları olacak bazı insanlar vardır.  Birisi yardım veya destek teklifleriyle yaklaşırsa, ona güvenmeden önce sorular sormalısınız.

Herhangi bir teklifin ayrıntılarını daima güvenilir bir kişiyle paylaşın.

Kişi net cevaplar veremiyorsa, riske girmeyin.

Seçiminiz ne olursa olsun, güvenliğinize en yüksek önceliği vermeniz çok önemlidir.

Güvenilir yardım çalışanlarının şunları yapacağını aklınızda bulundurun:

Kime güveneceğiniz konusunda dikkatli olun.

Unutmayın, yardım çalışanları sizin desteklenmenize yardımcı olmak için oradalar ve herhangi bir karşılık beklemeden yardım etmek istiyorlar.

Eğer size yardım sunan kişiyle dil engeli varsa, kendi dilinizi konuşan birine yardım talebinde bulunun. Sizi nereye götüreceklerini veya size ne sunacaklarını tam olarak bilmiyorsanız, hiç kimseyle bir yere gitmeyin.

Uniforma, yelek veya rozet takmış olsalar bile herkesin güvenilir olamayacağını unutmayın. Bu tavsiyeyi her zaman aklınızda tutun.

Eğer yukarıdakilerden herhangi birini yaşadıysanız, felaket durumundan yararlanmaya çalışan kötü niyetli biriyle karşılaşmış olabilirsiniz. Size destek sağlayacak güvenilir bir kuruluşla iletişime geçmenizi öneririz.

Eğer şüpheli bir durum görür veya yaşarsanız, STOP APP üzerinden anonim olarak bildirebilirsiniz. 

Destek kuruluşlarının yardım hatları ve iletişim bilgileri için “BURAYA TIKLAYINIZ”.

Failler herhangi biri olabilir

Ne yazık ki, bazı insanlar para kazanmak ve durumunuzdan istifade etmek isteyebilir. Bunu yapan kişiler (failler) herhangi bir yaştan, cinsiyetten veya uyruktan olabilir. 

İnsanların çoğunun yardım sunmak isteyebileceğini, ancak herkese güvenilemeyeceğini unutmayın.

Bu kişiler (failler) şunlar olabilir:

Birisinin sizden istifade ettiği bir durumdaysanız, bu numaralarla iletişime geçerek yardım isteyebilirsiniz.

Destek Almak

Yardım için iletişime geçebileceğiniz numaralar aşağıda verilmiştir.

Bir destek kuruluşuyla iletişime geçtiğinizde, kendinizi rahat hissettiğiniz kadar çok bilgi verin. Net bir anlayış kuruluşun ihtiyaçlarınızı değerlendirmesine ve sizi en iyi desteğe yönlendirmesine yardımcı olacaktır.

Yardım kuruluşları karşılaşabileceğiniz pek çok zorlukta size destek olabilir:

  • Yasal temsil ve danışmanlık
  • Akıl sağlığı
  • İş arama
  • Sağlık
  • Eğitim
  • Geçim sıkıntısı

Bu iletişim bilgileri düzenli olarak güncellenecektir:

112 - Acil Durum Numarası

Siz veya tanıdığınız herhangi biri acil tehlikedeyse, 112 acil durum numarasını arayın. Numara 7 gün 24 saat ücretsiz olarak aranabilir. Polis, acil sağlık hizmetleri ve itfaiye dahil olmak üzere acil servislere ulaşmak için 112'yi arayabilirsiniz.

112

ALO 144

ALO 144 Sosyal Yardım Hattı ile şartlı eğitim/sağlık yardımı, kömür yardımı, gıda yardımı, engellil aylığı, eşi vefat etmiş kadınlara yardım, barınma yardımı, doğum yardımı vb. konularda bilgi alabilirsiniz. Hafta sonu ve resmi tatil günleri hariç hafta içi 08:00 ve 21:00 hizmet vermekte. ALO 144 Hattı'na yurt içi aramalar ücretsizdir. Türkçe, Arapça ve Kürtçe bilgi veren yardım hattı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından işletilmektedir.

144

https://aile.gov.tr/

ALO 183

Refakatsiz bir çocuksanız veya böyle bir çocuğu tanıyorsanız, 183’ü tuşlayarak ulusal danışma hattını arayın. ALO 183, telefon üzerinden 7 gün 24 saat ücretsiz ve gizli destek sunmaktadır. ALO 183, istismara uğramış her kadın ve çocuğa yardım sunmaktadır. İhtiyaç sahiplerine maddi, hukuki ve manevi yardım bile sunabilen danışma hattı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na ait. Mevcut diller Türkçe, Arapça ve Kürtçe'dir.

183

https://aile.gov.tr/

157- YİMER (Yabancılar İletişim Merkezi)

Türkiye'de yabancıysanız ve desteğe ihtiyacınız varsa 157 Yimer'i arayın. YİMER 157, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren bir telefonla danışma hattıdır. Yardım hattı, insan kaçakçılığı mağdurlarına destek olmakta ve vize, oturma izni, uluslararası koruma ve geçici koruma hakkında bilgi sunabilmektedir. Yardım hattı Türkçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Rusça, Almanca ve Peştuca bilgi vermektedir.

157

[email protected]

https://yimer.gov.tr

SGDD - ASAM / Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği

+90 (342) 220 01 66

http://www.sgdd.org.tr/

SGDD-ASAM, Türkiye’deki depremzedelerin temel ihtiyaçlarını karşılamalarına ve temel haklara ve hizmetlere erişimlerine destek sağlamak amaçlarıyla çözümler sunmaya hazırdır. Aşağıdaki telefon numarasını arayarak, sağlık, eğitim, sosyal ve hukuki konularda danışmanlık alabilirsiniz. Türkçe ve Arapça dillerinde, hafta içi 09.00 ile 17.00 saatleri arasında belirtilen numarayı arayabilirsiniz. Ayrıca ofislerini ziyaret ederek de destek alabilirsiniz. Adres bu: Bey Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 17 Şahinbey – Gaziantep.

AFAD acil durum hattı

Sizin veya tanıdığınız birinin kurtarılmaya ihtiyacı varsa, AFAD acil yardım hattını arayın.

+90535046181

Refakatsiz/Ailesinden Ayrılmış Çocuklar İçin Bilgi Hatları

Depremden etkilenen refakatsiz/ailesinden ayrılmış çocuklar hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa, bu bilgi hatlarını arayın: 05017301050 / 05017301051 / 05017301052 / 05017301053 / 05017301054 / 05017301055 / 05017301056 / 05017301057 / 05017301058 / 05017301059 / 05017301060

İnsan kaçakçılığı hakkında bilgiler

Daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki konulara tıklayın

İnsan kaçakçılığının yasal anlamı, insanların sömürü amacıyla aldatma, tehdit veya güç kullanılarak yerlerinin değiştirilmesi veya göç ettirilmesidir. İnsan tacirleri genellikle insanları sömürmekten maddi kazanç sağlarlar.

Bir veya daha fazla kişinin size istemediğiniz bir şeyi yaptırırken durumunuzdan istifade edip para kazanması gibi hissettirebilir.

İnsan kaçakçılığının farklı biçimleri vardır. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir:

İnsanların kandırılmasının ve sömürü tuzağına düşürülmesinin birçok yolu vardır:

Daha sonra ödeme yapmanız karşılığında size genellikle seyahat ve barınma yardımı teklif edilebilir. Bunları tüm ayrıntılarını bilmeden kabul etmeyin. Bu, tacirlerin insanları kontrol etmek ve sömürmek için kullandıkları bir yöntemdir ve borç esaretine bir örnektir.

Seçiminiz ne olursa olsun, güvenliğinize en yüksek önceliği vermeniz çok önemlidir.

İnsan tacirleri genellikle insanları yapmak istemedikleri şeyleri yapmaya zorlarlar. Tehdit ve göz korkutma yoluyla insanları mevcut durumda kalmaları için baskı altına alır ve zorlarlar.

İnsan taciri sizi herkesin, hatta polisin bile kendi tarafında olduğuna ikna edebilir. Bu bir yalandır. Türkiye’de insan kaçakçılığı yasa dışıdır. Güvende olmayı hak ediyorsunuz.

Diğer kontrol yöntemleri şunları içerir:

Kendinizi içinden kaçmak istediğiniz bir durumda bulursanız, size yardımcı olabilecek kuruluşlar  mevcuttur.

Deprem gibi bir felaketin ardından gelir elde etme baskısı hissedebilirsiniz.

Size iş teklif eden kişiler sizinle yüz yüze görüşebilir veya sosyal medyada iş ilanları görebilirsiniz.

İnsanlar size gerçek olamayacak kadar iyi görünen iş teklifleriyle gelebilir. Çoğu insan yardım etmek ister ama bazı insanlara güvenilemeyeceğini unutmayın.

Durumunuzdan yararlanmak için güveninizi kazanmaya çalışabilirler.

Bazı istihdam tekliflerinin sizi emek sömürüsü durumuna sokabileceğini unutmayın. 

Yukarıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız, istismar ediliyor olabilirsiniz. Yardım isteme ve destek alma hakkınız vardır.

Eğer şüpheli bir durum görür veya yaşarsanız, STOP APP üzerinden anonim olarak bildirebilirsiniz. 

Destek kuruluşlarının yardım hatları ve iletişim bilgileri için “BURAYA TIKLAYINIZ”.

Zorla evlilik, bir veya her iki tarafın da özgürce evliliğe rıza göstermediği durumlarda ortaya çıkar. Kurbanlar genellikle baskı, zorlama veya kötüye kullanıma maruz kalırlar.

Zorla evliliklerin anlaşmalı evlilik farklı olduğunu belirtmek önemlidir. Anlaşmalı evlilik dünya genelinde yaygın bir uygulamadır. Anlaşmalı evlilik, her iki taraf da evliliği kabul eder. Zorla evliliklerde ise, bir veya her iki tarafın da seçme şansı yoktur. 

Hem yetişkinler hem de çocuklar evliliğe zorlanabilirler. Bazı durumlarda, evlerinden ayrılmaya zorlanır, veya kandırılırlar ve başka bir yere görürülerek evlenmek zorunda kalırlar.

Zorla evlendirildikten sonra, bazı kişiler cinsel istismar veya ev köleliği gibi farklı istismar biçimlerine maruz kalmaktadır.

Eğer, bunu yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz.

Yukarıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız, zorla evlendiriliyor veya evlenmeniz için baskı görüyorsanız kendinizi güvende hissetme ve yardım isteme hakkınız vardır.

Eğer şüpheli bir durum görür veya yaşarsanız, STOP APP üzerinden anonim olarak bildirebilirsiniz. 

Destek kuruluşlarının yardım hatları ve iletişim bilgileri için “BURAYA TIKLAYINIZ”.

Türkiye’de evlilik ve boşanma hakkında daha fazla yasal bilgi için buraya tıklayın.

Olayı STOP UYGULAMASI üzerinden bildirin

Hikayenizi veya gördüklerinizi paylaşın. Hikayenizi paylaşma gücü sizin elinizdedir.

STOP UYGULAMASI, insan kaçakçılığı olduğuna inandığı bir durumu bilen, gören ve hatta duyan herkesin güvenli bir alanda bu konuyu konuşmasını sağlamaktadır. 

STOP UYGULAMASI üzerinden olayı anonim ve güvenli bir şekilde bildirebilirsiniz. Telefonunuza gönderilen raporun herhangi bir kaydı tutulmayacaktır.

Get it on Google Play badge

STOP UYGULAMASI ile bildirimde bulunma zorunluluğunuz yoktur. Ancak, gördüklerinizi veya duyduklarınızı güvenli bir şekilde paylaşmak, kötü durumda olan başka kişilere yardımcı olabilir.

Şüphelerinizi veya gözlemlerinizi STOP UYGULAMAMIZI indirerek bildirebilirsiniz.  İhbarı yaparken şüpheli olaydan uzakta, güvenli bir yerde bulunduğunuzdan emin olun.

STOP THE TRAFFIK, bir insan kaçakçılığını önleme kuruluşudur. Bu uygulama, söz konusu suçu engellemek ve önlemek için bireylerin küresel insan kaçakçılığı hikayelerini toplamaktadır. Bir kurtarma örgütü değiliz ve bu uygulama 7 gün 24 saat izlenmemektedir, ancak bir sonraki iş gününde kontrol yapılmaktadır.  Herhangi birisi acil tehlike altındaysa veya bir suç işlenmişse, lütfen güvenilir yetkililerle iletişime geçin.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Tüm cevaplarınız tamamen anonim tutulacaktır. Anket, herhangi bir kişisel tanımlayıcı bilgi toplamayacak veya saklamayacak ve tüm yanıtlar gizli tutulacaktır. Bu ankette toplanan veriler, STOP THE TRAFFIK tarafından yalnızca bu web sitesine bilgi katmak ve doğru bilgilerin paylaşılmasını sağlamak için kullanılacaktır. Desteğe ihtiyacınız varsa, lütfen yukarıda bulunan yardım hatları ile iletişime geçin. Yanıtlarınız anonimleştirilir ve size anketten yanıt veremiyoruz.

Create your own user feedback survey