Teisė į minimalų nacionalinį darbo užmokestį
Jei esate Jungtinės Karalystės maisto perdirbimo sektoriaus darbuotojas, turite gauti bent minimalų nacionalinį darbo užmokestį.
Nuo 2021 m. balandžio mėn. Jungtinėje Karalystėje šis užmokestis yra 8,91 svaro sterlingų, jei esate vyresnis nei 23 metų, 8,36 svaro sterlingų, jei esate 21–22 metų amžiaus, ir 6,56 svaro sterlingų, jei esate 18–20 metų amžiaus. Nuo 2022 m. balandžio mėn. minimalus nacionalinis darbo užmokestis (MNDU) turėtų padidėti iki 9,50 svaro sterlingų per valandą vyresniems nei 23 metų asmenims, 9,18 svaro sterlingų per valandą 21–22 metų asmenims ir 6,83 svaro sterlingų per valandą 18–20 metų asmenims. Jei dirbate viršvalandžius, darbdavys privalo sumokėti jums už papildomai dirbtą laiką, o jūsų vidutinis darbo užmokestis už visas dirbtas valandas neturi būti mažesnis nei MNDU.
Turėtumėte gauti patvirtinimą apie darbo užmokesčio išmokėjimą – atlyginimo lapelį. Kai kurie darbdaviai gali išduoti atlyginimo lapelį elektroniniu būdu. Jei neturite galimybės naudotis skaitmeniniu įrenginiu, kuriuo galėtumėte peržiūrėti atlyginimo lapelį, būtinai paprašykite atlyginimo lapelio raštu.
Aiški informacija apie atskaitymus iš darbo užmokesčio
Bet kokia iš jūsų atlyginimo išskaičiuojama suma turėtų būti aiškiai nurodyta jūsų atlyginimo lapelyje. Įprasta, kad išskaičiuojami mokesčiai ir nacionalinis draudimas. Kiti atskaitymai, pavyzdžiui, už transportą, maistą ar būstą, gali būti neteisėti.
Teisė į saugią darbo aplinką
Maisto perdirbimas gali būti pavojinga pramonės šaka. Pagal Jungtinės Karalystės įstatymus darbdaviai privalo užtikrinti savo darbuotojų saugą ir gerovę, kiek tai pagrįstai įmanoma. Jei jūsų darbdavys įdarbina penkis ar daugiau žmonių, jis turi turėti tvarką, kurioje būtų išdėstytas veiksmų planas dėl sveikatos ir saugos darbe standartų. Visi darbuotojai, įskaitant tuos, kurie sunkiai supranta anglų kalbą, turėtų suprasti šioje tvarkoje pateiktą informaciją.
Asmenines apsaugos priemones (AAP) prireikus turėtų nemokamai suteikti darbdavys ir jos turėtų būti paženklintos CE ženklu.
Norėdami atsisiųsti nemokamą vyriausybės patvirtintą sveikatos ir saugos maisto ir gėrimų gamyboje vadovą, apsilankykite Sveikatos ir saugos svetainėje čia.
Nedarbingumo pašalpa ir nedarbingumo atostogos
Žmonės, kurie, sirgdami tam tikromis infekcijomis, dirba prie atviro maisto, gali užteršti maistą arba paviršius, su kuriais maistas gali liestis.
Jei sergate skrandžio ar žarnyno infekcija ir (arba) jūsų odos vieta, kurios negalima uždengti, užkrėsta, turėtumėte nedirbti, kol praeis 48 valandos nuo simptomų išnykimo. Pažymėtina, kad, atsižvelgiant į infekcijos rūšį, yra išimčių. Patikrinti, ar dėl infekcijos galite gauti laisvo nuo darbo laiko, galite 10-ame skyriuje šioje Maisto standartų agentūros ataskaitoje.
Įstatymais nustatyta ligos pašalpa (SSP) mokama visiems darbuotojams, o jos maksimalus dydis yra 95,85 svaro sterlingų per savaitę ir ji gali būti mokama iki 28 savaičių. Turite teisę gauti pašalpą, jei buvote nedarbingas keturias + dienas, pranešėte apie savo ligą darbdaviui ir per pastarąsias 8 savaites vidutiniškai uždirbote ne mažiau kaip 120 svarų sterlingų per savaitę (neatskaičius mokesčių). Pažymėtina, kad SSP neteikiama, jei esate savarankiškai dirbantis asmuo arba gaunate įstatymu nustatytą motinystės išmoką.
Kasmetinės atostogos ir atostogų išmokos
Pagal įstatymus turite teisę į minimalų mokamų atostogų savaičių skaičių per metus, pradedant nuo jūsų pirmos darbo dienos. Tai apima darbuotojus, dirbančius ne visą darbo dieną ir pagal terminuotas sutartis. Išsami informacija apie jūsų teisę į atostogas turėtų būti įtraukta į jūsų sutartį, tačiau daugiau informacijos galite rasti čia.
Išeinant iš darbo darbdavys pagal įstatymą privalo nutraukti darbo sutartį ir išmokėti atostogų išmoką – pinigus, sukauptus už nepanaudotas atostogas.
Jūsų darbdavys turi teisę nuspręsti, kada išeiti atostogų, tačiau jei jums sunku gauti leidimą ir dirbate Anglijoje arba Velse, turėtumėte paskambinti į GLAA telefonu 0345 602 5020.
Parama neteisėtai atleidus iš darbo arba netekus darbo valandų
Jei buvote atleistas iš darbo ir manote, kad sprendimas buvo neteisingas, galite jį užginčyti. Norėdami patikrinti, ar galite pateikti apeliaciją, apsilankykite „Acas“ svetainėje. Jei ieškote teisinės konsultacijos dėl ieškinio pateikimo, apsilankykite šiame puslapyje.
Darbo sutartis
Prieš pradėdami dirbti, turite gauti rašytinę darbo sutartį, kurioje aprašomas įdarbinimas. Joje aiškiai aprašoma, ką dirbsite, kur dirbsite, kiek jums bus mokama, kada jums bus mokamas darbo užmokestis ir kada galėsite pasiimti atostogas. Jūsų darbdavys taip pat turėtų pateikti raštišką pažymą apie įdarbinimą, jei dirbate ilgiau nei vieną mėnesį.
Apsauga nuo diskriminacijos, prievartos ir seksualinio priekabiavimo
Draudžiama būti diskriminuojamam, išnaudojamam ar priekabiaujamam dėl savo kilmės šalies, kalbos barjero, lyties, amžiaus, seksualinės orientacijos, negalios, nėštumo, motinystės atostogų ar rasės.