08.03.2022

ПРАЦІВНИКИ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ЯК УНИКНУТИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ НА РОБОЧОМУ МІСЦІ

Інструкції щодо того, як виявити фальшиве оголошення про роботу, дізнатися про переваги роботи у Великобританії та кому телефонувати, якщо ви зазнаєте експлуатації на роботі.

Цікаво знати

Великий попит на працівників харчової промисловості та сільського господарства означає, що експлуатація більш імовірна.

Ви зараз працюєте чи шукаєте роботу в харчовій промисловості або сільському господарстві? Ви приїхали до Великобританії з іншої країни? Чи знаєте ви, як розпізнати фальшиве оголошення про роботу? Чи знаєте ви свої трудові права у Великобританії? Вам потрібна підтримка?

Уникнення фальшивих оголошень про роботу

Якщо ви шукаєте роботу у Великобританії, важливо бути напоготові та знати, як уникнути віртуальних шахрайств, таких як «фішинг», коли шахрай видає себе за компанію або особу, щоб отримати вашу особисту інформацію; або «спуфінг», коли шахрай використовує підроблений заголовок електронної пошти або IP-адресу, щоб переконати вас, що це законно – часто з метою експлуатації.

Нижче наведено кілька основних показників того, що оголошення про роботу може бути неправомірним:

Особисто та онлайн

 • В оголошенні просять гроші, щоб забезпечити роботу. Вам взагалі не доведеться платити, щоб отримати роботу у Великобританії.
 • Роботодавець просить оплату наперед. Небезпечні способи оплати, такі як Paysafecard, повинні викликати занепокоєння, оскільки гроші на цих платформах важко відстежувати.
 • Роботодавець вимагає секретності або заохочує вас до негайних дій.
 • В оголошенні пропонується надмірно висока зарплата.
 • Оголошення пропонує негайне працевлаштування без співбесіди.

онлайн

 • В оголошенні дуже багато граматичних помилок.
 • Оголошення заохочує вас тиснути на численні вихідні посилання.
 • Повідомлення від потенційного роботодавця надходить з особистого облікового запису електронної пошти. Більшість компаній мають власний домен.
 • Оголошення надіслано вам електронною поштою від невідомого контакту.
 • Організація має мінімальну присутність в Інтернеті. Законні оголошення мають вести до відповідного онлайн-порталу.
 • Оголошення гарантує отримання візи до Великобританії з використанням наданих ними документів.

Якщо реклама виглядає надто гарною, щоб бути правдою, це, ймовірно, так.

Шахраї часто крадуть законні елементи в компаній, щоб видавати себе за них, наприклад логотипи. Якщо у вас є підозри щодо законності оголошення про роботу або ви стурбовані тим, що вас обманули, ви можете надіслати скаргу  до Jobs Aware.

Помилкові оголошення про роботу також можуть з’являтися в автономному режимі. Ви повинні знати, що люди, які вас оточують, можуть звертатися до вас з обіцянками кращої роботи, але деякі з них можуть не мати добрих намірів і насправді можуть залучити вас до роботи з експлуатацією.

Якщо ви подали заявку на участь у програмі сезонних робітників, один із чотирьох ліцензованих операторів мав би вас найняти: Concordia, Pro Force, AG Recruitment and Management Ltd або Fruitful Jobs. Якщо це не так, можливо, пропозиція була шахрайською, і вам слід повідомити про це Jobs Aware.

Ви вже працевлаштовані?

Деякі роботодавці можуть скористатися вами. 

Вони можуть зловживати будь-якими обмеженнями, які ви можете мати в англійській мові, або захочуть обійти закони, якщо вони відчують, що ви не розумієте своїх прав, або не маєте правового статусу в Великобританії.

Також поширюється багато оманливої ​інформації, яка може погіршити розуміння ваших прав.

Ви можете отримати безкоштовну, надійну та конфіденційну підтримку та допомогу, якщо:

 • Вас примусили працювати без підписання трудового договору.
 • Ви мали незрозумілі відрахування з вашої зарплати.
 • Вам довелося працювати надмірно (понад 50 годин на тиждень)
 • Ви отримували погрози або були залякані щодо вашого статусу проживання у Великобританії.
 • Вам доводилося працювати в небезпечних або антисанітарних умовах.
 • Вам доводилося експлуатувати спеціалізоване обладнання чи техніку без професійної підготовки.
 • Ви не отримували заробітну плату за додаткові години роботи.
 • Ваш роботодавець вчинив вам фізичну чи психологічну шкоду.
 • Вам було відмовлено в оплачуваному лікарняному, або вас просили працювати, навіть якщо почувалися погано.
 • Ви змушені жити в небезпечному або переповненому приміщенні, що надав ваш роботодавець.
 • У вас вилучили та не повертають паспорт або документи, що посвідчують особу.

Якщо ви зіткнулися з будь-чим із цього переліку, запишіть про те, що сталося, не забудьте вказати деталі відносно того:

 • Image

  Яким був інцидент

 • Image

  Коли це сталося

 • Image

  Де це сталося

 • Image

  Хто був причетний

Ваші трудові права у Великобританії

Ви маєте право бути вільними від експлуатації чи зловживання незалежно від вашого правового статусу. Хоча підтримка може відрізнятися залежно від ваших конкретних обставин, кожен, хто працює у Великобританії, має права. Ви не повинні відчувати себе безсилим.

Право на державну мінімальну заробітну плату.

Якщо ви сільськогосподарський робітник у Сполученому Королівстві, ви повинні отримувати принаймні державну мінімальну заробітну плату.

Станом на квітень 2021 року у Великобританії це £ 8,91, якщо вам виповнилося 23 роки, £ 8,36, якщо вам від 21 до 22 років, і £ 6,56, якщо вам від 18 до 20 років. З квітня 2022 року державна мінімальна заробітна плата після підвищення складатиме £ 9,50 на годину для осіб старше 23 років, £ 9,18 на годину, якщо вам від 21 до 22 років, і £ 6,83 на годину, якщо вам від 18 до 20 років. Якщо ви працюєте понаднормово, ваш роботодавець повинен заплатити вам за додатковий час, який ви відпрацювали, і ваша середня заробітна плата за загальну кількість відпрацьованих годин не повинна зменшуватися нижче державної мінімальної заробітної плати.

Ви повинні отримувати підтвердження виплати заробітної плати у вигляді квитанції про заробітну плату. Деякі роботодавці можуть надати вам квитанції про заробітну плату в електронному вигляді. Якщо у вас немає доступу до цифрового пристрою, який дозволить вам переглянути свою платіжну квитанцію, обов’язково запитайте її на паперовому носії.

Зрозуміла інформація про відрахування із заробітної плати

Будь-яка сума, яка утримується з вашої зарплати, повинна бути чітко зазначена у вашому платіжному листку. Відрахування на податки та національне страхування є звичайним. Інші відрахування – наприклад, на транспорт, харчування чи житло – можуть бути незаконними.

Право на безпечне робоче середовище

Сільське господарство може бути небезпечною галуззю. Відповідно до законодавства Великобританії роботодавці повинні забезпечити, наскільки це реально можливо, безпеку та добробут своїх працівників. Якщо ваш роботодавець наймає п’ять або більше людей, він повинен мати політику, щоб визначити свій план дій щодо стандартів охорони здоров’я та безпеки на роботі. Усі співробітники, включно з тими, хто погано розуміє англійську, повинні розуміти інформацію, надану в цій політиці.

Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) повинні надаватися роботодавцем безкоштовно, якщо це необхідно, і вони повинні мати маркування CE.

Щоб завантажити безкоштовний затверджений урядом посібник з охорони праці та безпеки в сільському господарстві, відвідайте сторінку HSE вебсайт.

Оплата лікарняного та лікарняна відпустка

Якщо ви працювали до 1 жовтня 2013 року, ви маєте право на оплату сільськогосподарської допомоги по хворобі (ASP) в Англії. Ваше працевлаштування повинно бути безперервним в одного роботодавця принаймні 52 тижні до першого дня вашої відсутності. Щоб отримати додаткову інформацію про ASP, натисніть тут.

Якщо ви працюєте в сільському господарстві в Шотландії або Уельсі і працюєте на одного роботодавця більше 52 тижнів, ви маєте право на оплату лікарняних від свого роботодавця. Примітно, що ви не маєте права, якщо отримали травму за межами робочого місця або під час подорожі на або з робочого місця. Точні деталі виплати лікарняних в Уельсі докладно описані в розділі 8 цього посібникаТочні деталі виплати лікарняних у Шотландії докладно тут.

Щорічна відпустка та оплата відпусток

За законом ви маєте право на мінімальну кількість тижнів оплачуваної відпустки на рік, починаючи з першого дня роботи. Сюди входять працівники з неповним робочим днем і ті, що працюють за терміновим контрактом. Деталі вашого права на відпустку повинні бути включені у ваш контракт, але ви можете знайти більше інформації тут.

При звільненні з роботи ваш роботодавець за законом зобов’язаний розірвати ваш контракт і надати вам гроші за відпустку, нараховані за невитрачену відпустку.

Ваш роботодавець має право вирішувати, коли ви берете відпустку, але якщо у вас виникли проблеми з отриманням дозволу і ви перебуваєте в Англії чи Уельсі, вам слід зателефонувати в GLAA за номером 0345 602 5020.

Підтримка після несправедливого звільнення або непрацездатності

Якщо вас звільнили з роботи та вважаєте, що рішення було несправедливим, ви можете його оскаржити. Щоб перевірити, чи маєте ви право подати апеляцію, відвідайте сторінку Вебсайт Acas. Якщо вам потрібна юридична консультація щодо подання претензії, відвідайте її цю сторінку.

Трудовий договір

Перш ніж приступити до роботи, ви повинні отримати письмовий договір від вашого постачальника праці, в якому визначено працевлаштування. Він включає чіткий опис того, що ви будете робити, де ви будете працювати, скільки вам будуть платити, коли вам будуть платити і яку відпустку ви можете взяти.  Ваш роботодавець також повинен надати вам довідку з місця роботи, якщо ви працюєте більше одного місяця.

Примітно, що самозайняті працівники не мають тих самих прав, що й наймані працівники. Після 12 тижнів безперервної роботи співробітник, що надається агентством для тимчасової роботи на підприємстві, отримує ті самі умови, що й працівники, які безпосередньо працюють за призначенням.

Захист від дискримінації, зловживання та сексуальних переслідувань

Дискримінація, зловживання чи переслідування через вашу країну походження, мовний бар’єр, стать, вік, сексуальну орієнтацію, інвалідність, вагітність, відпустку по вагітності та пологах або расу є незаконними.

Право на державну мінімальну заробітну плату

Якщо ви працюєте в харчовій промисловості у Сполученому Королівстві, ви повинні отримувати принаймні державну мінімальну заробітну плату.

Станом на квітень 2021 року у Великобританії це £ 8,91, якщо вам виповнилося 23 роки, £ 8,36, якщо вам від 21 до 22 років, і £ 6,56, якщо вам від 18 до 20 років. З квітня 2022 року державна мінімальна заробітна плата після підвищення складатиме £ 9,50 на годину для осіб старше 23 років, £ 9,18 на годину, якщо вам від 21 до 22 років, і £ 6,83 на годину, якщо вам від 18 до 20 років. Якщо ви працюєте понаднормово, ваш роботодавець повинен заплатити вам за додатковий час, який ви відпрацювали, і ваша середня заробітна плата за загальну кількість відпрацьованих годин не повинна зменшуватися нижче державної мінімальної заробітної плати.

Ви повинні отримувати підтвердження виплати заробітної плати у вигляді квитанції про заробітну плату. Деякі роботодавці можуть надати вам квитанції про заробітну плату в електронному вигляді. Якщо у вас немає доступу до цифрового пристрою, який дозволить вам переглянути свою платіжну квитанцію, обов’язково запитайте її на паперовому носії.

Зрозуміла інформація про відрахування із заробітної плати

Будь-яка сума, яка утримується з вашої зарплати, повинна бути чітко зазначена у вашому платіжному листку. Відрахування на податки та національне страхування є звичайним. Інші відрахування – наприклад, на транспорт, харчування чи житло – можуть бути незаконними.

Право на безпечне робоче середовище

Харчова промисловість може бути небезпечною галуззю. Відповідно до законодавства Великобританії роботодавці повинні забезпечити, наскільки це реально можливо, безпеку та добробут своїх працівників. Якщо ваш роботодавець наймає п’ять або більше людей, він повинен мати політику, щоб визначити свій план дій щодо стандартів охорони здоров’я та безпеки на роботі. Усі співробітники, включно з тими, хто погано розуміє англійську, повинні розуміти інформацію, надану в цій політиці.

Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) повинні надаватися роботодавцем безкоштовно, якщо це необхідно, і вони повинні мати маркування CE.

Щоб завантажити безкоштовний затверджений урядом посібник з охорони здоров’я та безпеки у виробництві харчових продуктів та напоїв, відвідайте вебсайт з охорони праці.

Оплата лікарняного та лікарняна відпустка

Люди, які працюють біля відкритої їжі, і які є носіями певних інфекцій, можуть забруднити їжу або поверхні, з якими їжа може контактувати.

Якщо у вас є інфекція шлунка чи кишечника та/або інфікована ділянка шкіри, яку неможливо прикрити, вас слід виключити з роботи до 48 годин після припинення симптомів. Зокрема, існують винятки з цього правила залежно від типу інфекції. Ви можете перевірити, чи ваша інфекція дає вам право на відгул у розділі 10 цей звіт Агентства з харчових стандартів.

Обов’язкова оплата лікарняних (SSP) доступна для всіх працівників у розмірі £ 95,85 на тиждень протягом 28 тижнів. Ви маєте таке право, якщо не працювали протягом чотирьох днів +, повідомили про свою хворобу своєму роботодавцю та заробляли в середньому щонайменше 120 фунтів стерлінгів на тиждень (до вирахування податків) протягом останніх 8 тижнів.  Зокрема, SSP недоступний, якщо ви є самозайнятим або отримуєте законодавчу виплату по вагітності та пологах.

Щорічна відпустка та оплата відпусток

За законом ви маєте право на мінімальну кількість тижнів оплачуваної відпустки на рік, починаючи з першого дня роботи. Сюди входять працівники з неповним робочим днем і ті, що працюють за терміновим контрактом. Деталі вашого права на відпустку повинні бути включені у ваш контракт, але ви можете знайти більше інформації тут.

При звільненні з роботи ваш роботодавець за законом зобов’язаний розірвати ваш контракт і надати вам гроші за відпустку, нараховані за невитрачену відпустку.

Ваш роботодавець має право вирішувати, коли ви берете відпустку, але якщо у вас виникли проблеми з отриманням дозволу і ви перебуваєте в Англії чи Уельсі, вам слід зателефонувати в GLAA за номером 0345 602 5020.

Підтримка після несправедливого звільнення або непрацездатності

Якщо вас звільнили з роботи та вважаєте, що рішення було несправедливим, ви можете його оскаржити. Щоб перевірити, чи маєте ви право подати апеляцію, відвідайте сторінку вебсайт AcasЯкщо вам потрібна юридична консультація щодо подання претензії, відвідайте її цю сторінку.

Трудовий договір

Перш ніж приступити до роботи, ви повинні отримати письмовий договір із зазначенням працевлаштування. Він включає чіткий опис того, що ви будете робити, де ви будете працювати, скільки вам будуть платити, коли вам будуть платити і яку відпустку ви можете взяти.  Ваш роботодавець також повинен надати вам довідку з місця роботи, якщо ви працюєте більше одного місяця.

Захист від дискримінації, зловживання та сексуальних переслідувань

Дискримінація, зловживання чи переслідування через вашу країну походження, мовний бар’єр, стать, вік, сексуальну орієнтацію, інвалідність, вагітність, відпустку по вагітності та пологах або расу є незаконними.

Ви можете отримати безкоштовну, надійну та конфіденційну допомогу та підтримку, якщо у вас виникли проблеми з доступом до цих прав. Обов’язково завантажуйте брошуру про права працівників GLAA  для підтримки вашою мовою.

Ваш роботодавець також повинен перевірити, чи маєте ви законне право працювати у Великобританії. Якщо ви є громадянином Великобританії або громадянином ЄЕЗ, який працював у Великій Британії до 31 грудня 2020 року, наразі ви маєте право працювати у Великій Британії, і тому не потрібно отримувати робочу візу. Однак якщо ви не підпадаєте під ці критерії, вам потрібна робоча віза. Якщо ви шукаєте підтримки щодо свого права працювати у Великобританії, відвідайте цю сторінку.

Дізнайтеся більше про свої права у Великій Британії та про те, де можна знайти підтримку в приложении Just Good Work.

Організації для звернення

Якщо ви стурбовані тим, що ваші права не дотримуються, або що ви стали жертвою фальшивого оголошення про роботу, зверніться до цих організацій за конфіденційною допомогою та порадою. Якщо ви стали свідком або вважаєте себе жертвою трудової експлуатації, ви можете безкоштовно зателефонувати Crimestoppers анонімно за номером 0800 555 111. Якщо ви перебуваєте в Англії чи Уельсі, ви також можете подати скаргу до GLAA  тут.

Якщо ви працювали в сільськогосподарському секторі Англії до 1 жовтня 2013 року, ви можете зв’язатися з гарячою лінією Acas за номером 0300 123 1100 або скористатися Гаряча лінія Acas онлайн щоб отримати додаткову пораду. Ви також можете подати скаргу до Агентства з сільськогосподарських виплат тут.

Якщо ви працюєте в харчовій промисловості й хочете подати скаргу на злочин, пов’язаний із виробництвом харчових продуктів, ви можете зробити це на вебсайті Агентства з харчових стандартів.

За можливості, при контакті з організаціями підтримки, вказаними нижче, будь ласка вкажіть Project Fair Life в якості посилання, щоб вони могли краще зрозуміти яку надавати підтримку.

JobsAware

Jobs Aware надає безкоштовну допомогу та поради працівникам із Великобританії, які постраждали від шахрайства чи нечесної робочої практики.

https://www.jobsaware.co.uk/contact

Modern Slavery Helpline

На гарячій лінії з питань сучасного рабства потенційні жертви можуть отримати інформацію, поради та рекомендації з будь-якого питання сучасного рабства на всій території Сполученого Королівства. Наша лінія безкоштовна, конфіденційна, працює в режимі 24/7 та доступна 200 мовами.

08000 121 700

https://www.modernslaveryhelpline.org/

The Salvation Army

Організація Salvation Army надає спеціалізовану підтримку для всіх дорослих жертв сучасного рабства в Англії та Уельсі. Це включає розширення доступу до працевлаштування та житла, медичного забезпечення, юридичної допомоги та фінансової підтримки. Наша конфіденційна гаряча лінія для звернень 0800 808 3733 працює в режимі 24/7.

0300 3038151

https://www.salvationarmy.org.uk/modern-slavery

National Debtline

Організація National Debtline надає безкоштовні консультації та ресурси для того, щоб допомогти вам розібратися з боргами. До National Debtline ви можете звернутися за телефоном, вебчатом або отримати консультацію через вебсайт.

0808 808 4000

https://nationaldebtline.org/contact-us/

Porchlight

'Porchlight’ - це благодійна організація з Кенту, яка надає підтримку, консультації та управління людям, які є безпритульними, або які мають ризик стати безпритульними. Якщо ви безпритульний, або зіштовхнулися з проблемами, що поставлять вас перед ситуаціями через які вам загрожує втрата житла у Кенті, ви можете звернутися за порадою на безкоштовну гарячу лінію за порадою.

0800 567 7699

https://www.porchlight.org.uk/

RSABI

RSABI - це благочинна організація, котра підтримує людей, що зайняті у сільському господарстві Шотландії. Сюди входять сільськогосподарські робітники, в тому числі сезонні. Ми пропонуємо практичну, емоційну та, в деяких випадках, фінансову підтримку. Наша служба абсолютно неупереджена та конфіденційна. Наш телефон довіри працює кожного дня на рік, за номером 0300 111 4166. У нас також є спеціальна телефонна лінія допомоги для сезонних робітників з можливістю перекладу - 0300 111 4160.

0300 111 4166

https://rsabi.org.uk/How-RSABI-can-help

Hope For Justice

‘Hope for Justice’ пропонує консультаційну службу, що надає індивідуальні та спеціалізовані поради та рекомендації. Ми допомагаємо постраждалим зрозуміти свої юридичні права та пільги, а також визначити, які засоби правового захисту їм доступні. Якщо ви хочете більше дізнатися про те, як ми можемо вам допомогти, або якщо ви зіштовхнулися з якимись проблемами або якщо у вас є питання, що стосуються вашого працевлаштування та поводження з вами як з працівником у Великобританії, будь ласка, зв’яжіться з нашою багатомовною командою через [email protected], або зателефонуйте нам за телефоном 0300 008 8000. (Наші години роботи з понеділка по п’ятницю з 9-00 до 17-30, за необхідності ми можемо надати усний переклад за телефоном)

0300 008 8000

[email protected]

https://hopeforjustice.org/news/questions-about-survivor-care-in-the-uk/

Migrant Help

Організація Migrant Help надає допомогу людям, що постраждали через переміщення та експлуатацію в Шотландії. Ми надаємо спеціалізовану підтримку та місце проживання жертвам торгівлі людьми й сучасного рабства та членам їх родин.

0141 8847900

[email protected]

https://www.migranthelpuk.org/contact

Centrepoint Outreach

«Centrepoint Outreach» - це благодійна організація, що допомагає безпритульним та вразливим людям у Бостоні та його околицях покращити своє становище та повністю реалізувати свій потенціал. У нашому інформаційно-довідковому центрі є приміщення для безпритульних, консультації та підтримка, направлення до спеціалістів, вказання адрес, посилки з продуктами харчування на випадок надзвичайної ситуації та надавання меблів. Наш інформаційно-довідковий центр, магазин, офіси та склад розташовані за адресою: 15 Red Lion Street, Boston та доступні з 9:30 до 12:00 та 14:00 до 15:30.

01205 306 900

https://centrepoint-outreach.com/what-we-do/

Medaille Trust

Medaille Trust's Moving On Project працює з людьми, які пережили сучасне рабство в Чеширі та Мерсісайді, Вест-Мідлендсі, Лондоні, Кенті, Гемпширі, Вілтширі та Манчестері. Ми надаємо допомогу в розгляді випадків, доступі до освіти та працевлаштування, доступі до консультаційних та медичних послуг, інтеграції громади, доступу до правосуддя та незалежного життя. Фізичні особи можуть самостійно звернутися за допомогою форми на нашому веб-сайті за адресою https://www.medaille-trust.org.uk/moving-on/moving-on-project-referral

0800 06 999 16

[email protected]

https://www.medaille-trust.org.uk/moving-on/moving-on-project-referral

Ella's

В організації Ella’s ми робимо все можливе для того, щоб жінки, що пережили торгівлю людьми та експлуатацію в Лондоні, мали все необхідне для відновлення та налагодження безпечного та вільного життя. Ми пропонуємо безпечне житло, піклування для того, щоб допомогти потерпілим відновитися після пережитого, а також підтримку суспільства щоб допомогти їм побудувати безпечне та незалежне життя.

[email protected]

https://www.ellas.org.uk/get-help

TARA

Організація TARA надає допомогу жінкам, які можуть стати жертвами торгівлі людьми або комерційної сексуальної експлуатації в Шотландії. Ми працюємо з жінками з метою отримання ними безпечного місця проживання, юридичної консультації, медичної допомоги та психологічної діагностики.

0141 276 7724

[email protected]

https://www.saferglasgow.com/

St Petrocs

St Petrocs – це незалежна благодійна організація, що працює з людьми, які зіштовхнулися з безпритульністю в Корнуолі. У нас є два інформаційно-довідкових центри, один з яких знаходиться на Сіті-роуд, у Труро, а інший – в центрі Бредлайн у Пензансі. Ці центри пропонують тим, хто не має даху над головою, знаходиться у вразливому стані або піддається безпосередньому ризику безпритульності, допомозі в пошуку житла, а також загальні консультації з питань, пов’язаних з житлом, допомогою та незалежним життям. Якщо ви або ваші знайомі зіштовхнулися з проблемою безпритульності, ми надаємо конфіденційні консультації та підтримку.

01872 264153

https://www.stpetrocs.org.uk/

Якщо ви або хтось із ваших знайомих перебуваєте в безпосередній небезпеці, телефонуйте 999.