08.03.2023

ЯК УБЕЗПЕЧИТИ СВОЇХ ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ

Чи знаєте Ви, як розпізнати дитячу онлайн експлуатацію?

Ця сторінка містить практичні поради для батьків в Україні про те, як захистити дітей в інтернеті, а також інформацію про організації, які надають підтримку.

Меню

Вступ

Ризики експлуатації дітей в інтернеті зросли з початку російського вторгнення в Україну. Це пов’язано зі збільшенням кількості дітей, які відвідують онлайн уроки, у той час коли батькам доводиться працювати протягом дня.

Результати нещодавнього опитування продемонстрували, що діти та молодь в Україні знаходяться під загрозою експлуатації або є об’єктами експлуатації. Це включає сексуальну онлайн експлуатацію та вербування у цілях шпигунства. Таку думку висловила чисельна кількість опитаних батьків та вчителів. Крім того, деякі батьки вказали, що їхні діти зустрічалися з потенційним грумінгом в інтернеті.

На наших дітей полюють агенти… діти не можуть зрозуміти, коли ними маніпулюють у грі, чаті чи у соціальних мережах.

Прочитайте цю сторінку, щоб дізнатися, як захистити дітей в інтернеті та як правильно говорити на цю тему з дітьми. Розуміючи, як вирішити проблему, ви зможете захистити дітей та молодь від потенційної експлуатації.

Як розпізнати експлуатацію дітей?

Дитина, яка страждає від грумінгу або експлуатації, може демонструвати різкі зміни у поведінці, і всі вони можуть бути дуже різними, залежно від її характеру та ситуації – починаючи з того, що вона може стати більш впевненою в собі, до того, що вона може стати жорстокою або замкнутою.

Якщо ви хвилюєтеся, запитайте дитину, що відбувається. Але пам’ятайте, що вона може не захотіти або не мати змоги говорити про це.

Прочитайте докладніше про типи онлайн експлуатації, які було викрито в Україні:

Онлайн грумінг – це коли хтось використовує інтернет, щоб обманом змусити молоду людину виконати речі сексуального характеру, наприклад, надіслати відео чи зображення з оголеним тілом. Це неправильно.

6 місць, де може статися грумінг:

  • cоціальні мережі
  • месенджері та додатки для прямих трансляцій
  • програми та сайти для обміну інформацією
  • чати
  • додатки для знайомств
  • сайти для онлайн ігор

Будь-хто може «грумити» дитину. «Грумер» — це особа, яка навмисно провокує емоційний зв’язок із молодою людиною, щоб змусити її робити такі речі, як:

  • вести сексуальні розмови онлайн або за допомогою текстових повідомлень
  • надсилати зображення інтимного характеру, що іноді називають секстингом
  • надсилати відео сексуального характеру
  • зробити щось сексуальне в прямому ефірі через веб камеру
  • зустрітися особисто (офлайн).

Грумером може бути хто завгодно. Вони можуть бути будь-якого віку, гендеру, або національності.

Пам’ятайте, що якщо діти надсилають комусь фотографії або відео сексуального характеру, вони втрачають контроль над тим, що з ними відбувається. Особа, яка володіє цим контентом, може поділитися ним з іншими людьми.

Ознаки грумінгу:

Якщо грумер намагається змусити дитину чи молоду людину поділитися зображеннями сексуального характеру чи зробити щось сексуальне, він часто:

Секстинг – це коли дитина ділиться сексуальним повідомленням та/або оголеним чи напівоголеним зображенням, відео чи текстовим повідомленням з іншою людиною. Поняття також відоме як обмін зображеннями інтимного характеру.

Діти та молодь можуть добровільно погодитися надіслати свої інтимні фото. Їх також можуть змусити під тиском поділитися зображеннями однолітки або дорослі.

Якщо дитина або молода людина спочатку ділиться зображенням за згодою, вона втрачає контроль над тим, як інші люди можуть це використовувати.

Якщо зображення пошириться серед однолітків, це може призвести до знущань та ізоляції.

Винуватці злочину можуть активно поширювати зображення інтимного характеру та використовувати його для шантажу дитини та/або для грумінгу над нею для подальшого сексуального насильства.

Щоб уникнути проблем, батьки повинні знати основні ознаки того, що їхній підліток може займатися секстингом.

Ознаки секстингу включають:

  • Стурбованість та секретність під час користування телефоном
  • Видалення історії у телефоні
  • Надмірна реакція, коли ви берете їх телефон
  • Плач, ізоляція та зміна оцінок або поведінки, які можуть бути результатом публічних глузувань через вплив секстингу.

Після початку війни в Україні правоохоронні органи викрили чимало випадків експлуатації дітей в інтернеті з метою шпигунства. Дітей залучали до війни як розвідників і коригувальників обстрілів.

5 популярних місць, де може статися експлуатація:

  • соціальні мережі
  • програми та сайти для обміну інформацією
  • месенджери (як Telegram чи WhatsApp)
  • додатки з іграми
  • сайти з онлайн іграми

Ознаки експлуатації дітей в шпигунських цілях:

  • Бути наляканим деякими людьми, місцями чи ситуаціями
  • Бути секретним
  • Різкі зміни настрою або характеру
  • Наявність грошей або речей, які вони не можуть або не хочуть пояснити
  • Підвищений інтерес до заробітку
  • Наявність кількох мобільних телефонів і сім карт
  • Використання телефону, яке викликає занепокоєння, наприклад, наявність багатьох контактів або збільшення кількості текстових повідомлень/дзвінків
  • Наявність на мобільному телефоні багатьох фотографій розташування військової техніки, блокпостів тощо.

Пам’ятайте, такі дії є незаконними і небезпечними. Зверніться в поліцію або Службу безпеки України, якщо підозрюєте, що вашу дитину вербують у цілях шпигунства.

Ваші діти можуть бути обмануті в онлайн-грі або соціальній мережі і не завжди розуміти наслідки такої діяльності. Заздалегідь поясніть їм, що заборонено фотографувати і поширювати фотографії будь-яких військових об’єктів.

Чи варто мені хвилюватися, навіть якщо дитина каже, що «все добре»?

Діти рідко сприймають себе як жертви експлуатації чи торгівлі людьми. Пам’ятайте, що це не провина дитини, і вона не зобов’язана вирішувати ці проблеми самостійно. Як дорослі, ми маємо піклуватися та оберігати молодих людей.

Є багато причин, чому дитина може не ідентифікувати себе як жертву. Грумінг, страх, заперечення, відданість, сором, збентеження, почуття захоплення та гордість – усе це може зіграти вирішальну роль.

Якщо ви відчуваєте, що щось не так, є організації, які надають безкоштовну підтримку та консультації.

Інформація про організації підтримки в Україні

Будь ласка, згадуйте STOP THE TRAFFIK при зверненні до будь-якої з перелічених нижче організацій.

  • Якщо вашій дитині загрожує безпосередня небезпека, зателефонуйте в поліцію, набравши номер 102. Ви також повинні зв’язатися з поліцією, якщо ви не знаєте, де ваша дитина, і стурбовані тим, що її експлуатують.
  • Кіберполіція України — правоохоронний орган МВС України, який займається боротьбою з кіберзлочинністю. Щоб залишити повідомлення працівникам Департаменту кіберполіції, необхідно надіслати заявку на електронну адресу [email protected]. Телефон – 0 800 50 51 70 (понеділок – п’ятниця з 09:00 до 18:00). Повідомити про вчинений злочин можна також за допомогою oнлайн форми на сайті. 

Урядова гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насильству

Державна гаряча лінія, яка працює 24/7, безкоштовно, анонімно та конфіденційно

1547

https://1547.ukc.gov.ua/

Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті 1545 (після дзвінка обрати цифру 3)

Лінія створена з метою підвищення рівня обізнаності дітей, батьків та осіб, що їх замінюють, з питань попередження та реагування на ризики, з якими діти можуть зіткнутися в інтернеті. Анонімно, цілодобово та безплатно.

1545

Безкоштовна гаряча лінія з питань зниклих дітей

Безкоштовна цілодобова допомога дітям та їхнім родинам (які загубилися чи зникли безвісти). Гаряча лінія 116 000 працює на всій території України, дзвінки безкоштовні для абонентів усіх мобільних операторів. Операторами кол-центру гарячої лінії є підготовлені спеціалісти – соціальні працівники та психологи. Приймають дзвінки від батьків/опікунів зниклих дітей та надають їм необхідний психологічний, юридичний та соціальний супровід, а також приймають дзвінки громадян, які володіють інформацією про зниклу дитину.

116 000

https://missingchildreneurope.eu/ukraine/

Ла Страда Україна

«Ла Страда Україна» – громадська правозахисна організація, яка займається забезпеченням гендерної рівності, підтримкою миру, попередженням насильства за ознакою статі, у тому числі домашнього, протидією торгівлі людьми та забезпеченням прав дітей, просуванням стандартів прав людини в усіх сферах життя суспільства.

+380 44 205 36 95

[email protected]

https://la-strada.org.ua/

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації Ла Страда

Анонімно. Конфіденційно. Безкоштовно. Цілодобово. Контактні номери - 116 123 aбо 0 800 500 335

0 800 500 335

[email protected]

https://la-strada.org.ua

Національна гаряча лінія для дітей та молоді Ла Страда

Анонімно. Конфіденційно. Безкоштовно. Цілодобово. Контатні номери - 116 111 або 0 800 500 225

0 800 500 225

https://la-strada.org.ua

A21

Представництво Міжнародної організації А21 в Україні для боротьби з торгівлею людьми. Кожен, хто звернувся за допомогою до А21, може отримати безкоштовну консультацію та допомогу, юридичну допомогу, психологічну підтримку в кризовій ситуації, отримати одноразовий продуктовий набір з товарами першої необхідності.

[email protected]

https://www.a21.org/content/ukraine/

#stop_sexтинг - Лінія психологічної підтримки жертвам онлайн експлуатації

Діти та батьки можуть звернутися за допомогою, скористувавшись кнопкою внизу головної сторінки офіційного сайту організації, заповнити анкету та отримати психологічну підтримку спеціаліста #stop_sexтинг. Консультації є конфіденційними та безкоштовними.

[email protected]

https://stop-sexting.in.ua/

Як говорити з дітьми про безпеку в інтернеті

Регулярні розмови з вашою дитиною є найкращим інструментом, який допоможе захистити її в інтернеті. Постійно розмовляйте з дітьми про онлайн безпеку та зробіть це частиною щоденної рутини, говоріть про це на рівні із запитаннями про те, як пройшов день у школі. Це допоможе вашій дитині не хвилюватися під час таких розмов. Це також означає, що коли у неї є якісь турботи, вона, швидше за все, прийде і поговорить про це з вами.

Деякі розмови будуть складнішими, ніж інші, але дуже важливо залишатися відкритими та чесними, щоб ви могли допомогти своїй дитині з будь-якими турботами чи проблемами, з якими вона може зустрітися онлайн.

Перегляньте корисні матеріали, які стануть у нагоді під час розмови з дітьми: 

Якщо вашій дитині 6-12 років, скористайтеся цим коміксом, підготовленим організацією А21, щоб пояснити, як залишатися в безпеці в інтернеті.

Комікс «Безпека в інтернеті» розроблений, щоб допомогти дітям у віці від 6 до 12 років дізнатися більше про цифрову безпеку. Після прочитання вони зможуть зрозуміти небезпеку, яка може чатувати під час онлайн спілкування.

Посібник, розроблений організацією А21, покликаний допомогти батькам маленьких дітей та підлітків розпочати важливу розмову про торгівлю людьми — що це таке, як її ідентифікувати та як їй запобігти.

Натисніть на посилання, щоб завантажити посібник.

Що робити, якщо ви підозрюєте, що дитину експлуатують

Якщо ви переживаєте, що ваша дитина стала жертвою експлуатації, поговоріть з кимось про це. Зв’яжіться з її навчальним закладом або організаціями, які надають кваліфіковану підтримку.

Якщо вашій дитині загрожує безпосередня небезпека, зателефонуйте в поліцію, набравши номер 102. Ви також повинні зв’язатися з поліцією, якщо ви не знаєте, де ваша дитина, і ви підозрюєте, що її експлуатують.

Щоб зменшити ризики онлайн експлуатації:

  • Зробіть облікові записи вашої дитини в соціальних мережах приватними та перевірте, яку інформацію про вашу дитину люди можуть переглядати в інтернеті.
  • У разі отримання підозрілих повідомлень повідомте службу підтримки соціальних мереж про облікові записи чи відео (у додатку) або заблокуйте обліковий запис.

Завантажте STOP APP

STOP APP дозволяє будь-кому, хто став свідком можливої торгівлі людьми, повідомити про це конфіденційно та безпечно. На вашому телефоні не залишеться запису надісланого звіту. Додаток доступний українською мовою.

Android App on Google Play Button

STOP THE TRAFFIK – це організація, яка займається запобіганням торгівлі людьми. Ця програма збирає історії людей про глобальну торгівлю людьми, щоб не допустити цього злочину в майбутньому. Ми не є рятувальною організацією, і цей додаток не контролюється 24/7, але буде перевірений наступного робочого дня. Якщо комусь загрожує безпосередня небезпека або було скоєно злочин, терміново зв’яжіться з правоохороними органами.

Ваша думка важлива для нас

Будь ласка, поділіться з нами своїми думками, взявши участь у короткому опитуванні. Усі ваші відповіді анонімні.

Create your own user feedback survey